0

5 zł

Posted by admin on Październik 14, 2012 in Opowiadania |

Jego życie zaczęło się  około dziewięć miesięcy temu (jednostka czasu liczona na planecie Konsumpcjonizm) W tym dniu tatuś i mamusia nie mieli 5 zł na kawałek gumki. To moneta 5 złotowa zadecydowała, a raczej jej brak zadecydował, że pojawi się na planecie KOSUMPCJONIZMU w której będzie mu przez całe życie waluta trochę metalu, lub kawałek papieru. On jeszcze tego nie, tylko płacze. Jest mu obojętne czy ma kawałek metalu w kieszeni, czy papier.

Od tej pory sekunda będzie tworzyć minutę, godzinę, dzień, miesiąc, rok, wiek…

Jednak planeta Konsumpcjonizmu o nim już się dowiedziała. Chodź dopiero od kilku minut oddycha powietrzem planety, na której przyjdzie mu żyć, to już jest dla niej ważny jako produkt. Przez całe życie będzie produktem.

 

Reklama

Zostawmy na chwilę malca kilkuminutowego, będziemy mieli czas jeszcze o nim dużo napisać. Wróćmy do tatusia i mamusi tych, których życie zmieniło się diametralnie ze względu na brak 5 zł. Tatuś i Mamusia zwani również w tym opowiadaniu jako Rodzice, są istotami, którzy kierują się tym, co im planeta Konsumpcjonizmu im każe myśleć. Rodzice ich wybory, to co lubią, co kupią zostało przygotowane przez istoty zajmujące się tzw. reklamą. Właśnie to istoty ds. reklamy pokazują Rodzicą co im się ma podobać, co mają kupić. Dzięki temu Tatuś i Mamusia kupi pieluszki dla właśnie narodzonego maluszka, dzięki reklamie, która ukazuje się w papierze, na szklanych ekranach.

 

Radość Planety

Planeta cieszy się, że pojawił się malec. Nazywają go „klientem” i choć jeszcze ich „nowy klient” nie ma jeszcze własnego metalu, czy papierków, to i tak będą mogli czerpać korzyści. Cieszą się producenci zabawek, producenci pieluch, balsamów, lista cieszących z czasem będzie się wydłużać, im większy będzie Towar, tym więcej monet 5 zł będzie można zdobyć.

Radość jest zatem wielka narodził się bowiem nowy Konsument.

 

 

Czas

Czas na planecie jest w jednostkach sekundowych, które zamieniają się w minuty, dni, miesiące, lata, wieki…

Na opisywanej planecie istnieje duży problem czasu, któremu istotą na niej żyjącej ciągle za mało, a może po prostu nie umieją go właściwie wykorzystać. Jednak jak go wykorzystać, gdy jest ciągły pęd za monetami 5 zł, których trzeba zdobywać, zdobywać i wydawać, wydawać…

Jak szybko płynie czas na tej dziwnej planecie. Pamiętacie, przed chwilą zostawiliśmy kilkuminutowego malca a on już sobie liczy następną jednostkę czasu czyli godzinę.

 

Pierwsza godzina

To nie były łatwe chwile dla tego malca. Pierwsza godzina była bardzo trudna, przyszedł na planetę nie ubrany, było mu zimno, do tego pełno istot wpatrywało się w niego. Nic nie było dla niego zrozumiałe, będzie się co prawda uczył całe swoje życie zrozumieć tą planetę, ale i tak mu się to nie uda.
Pierwsza godzina Niezrozumienie

 

Pierwszy dzień

Jeden dzień na planecie Konsumpcjonizmu minął malcowi dość przyjemnie. Ciepło, przyjemnie, bezpiecznie. Sielankowy obraz dla malca, jeden z nielicznych, który spotyka go w jego istnieniu na planecie. Nie musi się o nic martwić. Ma szczęście. Już niedługo opuści ten budynek z białymi ścianami.

 

 

To już tydzień

Tydzień malca a on już jest w nowym miejscu, bardziej mu się tutaj podoba, bardziej kolorowo, przyjemniej jest tutaj, ludzi się do niego co chwilę uśmiechają, czuje się wspaniale. Jakieś zabawne dźwięki wydobywane z dziwnych przedmiotów, w ogóle tych przedmiotów jest dużo. To wszystko dzięki temu, że znalazł się na planecie gdzie liczą się 5 złotówki. Planeta może wydawać się bardzo cudowna i wspaniała bo za mały kawałek metalu lub papierek można dostać w zamian interesujące przedmioty. Jest jednak mały problem malec nie wie, że te przedmioty nie jest łatwo dostać, a bardziej konkretnie tego metalu i tego papieru, który się zamienia, w te wszystkie rzeczy. To już problem istot zwanych dorosłymi. Ich zadaniem jest zdobywać metal i papierki. Najbardziej podoba im się papier, który choć waży mniej o metalu jest bardziej cenny bo dostaje się, więcej za niego. Jest jednak dopiero tydzień i malec nie wie co to problem ze zdobywaniem…..

Pierwszy tydzień rodzice zamieniają metal i papier by sprawić przyjemność malcowi….

 

Miesiąc

Dla dorosłych bardzo Miesiąc bardzo ważny upływ czasu, na który czekają, dzięki upływie miesiąca dostają metal i papier. Odwieczny problem istot dorosłych by metalu i papieru starczyło na całą jednostkę czasu:Miesiąc

Przez tą jednostkę czasu malec staje się większy, wspaniałe zjawisko, mała istota ma wspaniałe zdolności umie się powiększać, do tego stopnia, ze kiedyś po upływie wielu jednostek czasu będzie mogła wyglądać parametrami jak osobnik dorosły.

 

Oferta

Dla powiększającego się malca, oferta planety Konsumpcjonizmu wzrasta. Malcowi oferuje się coraz więcej przedmiotu, za coraz to większą ilość metalu i papieru.

Malec choć nie wie co to moda, ma już buciki, ubranka, nawet jedzonko dostaje już z oferty.

 

Wiara

Tutaj wszystko zależy od istoty dorosłej. Osobniki dorosłe w tej kwestii są bardzo zróżnicowane, niektórzy zabierają maleństwo do dużego budynku, w którym pan dziwnie ubrany, czynie różne znaki nad maleństwem. Rodzice wdzięczni panu dają mu za to trochę papieru. W tym dniu, jak się później dowie został gdzieś przyjęty, a rodzice będą musieli wydać jeszcze dużo papieru, by zamienić go na jedzenie, jedzenie i picie. Warto zwrócić uwagę, że ludzie którzy po zamianie papieru w picie, również się zamieniają, od koloru twarzy, która jakby bardziej czerwieńsza się stała, po inny głos, i chodzenie jakby to nie to samo.

Jakież to dziwne, że papier tak szybko zmienia człowieka.

 

Kłótnie o metal

Malec rośnie sobie spokojnie, dostrzegając coraz więcej nieprzyjemności na tej planecie. Dźwięki, które są bardzo głośne, aż bolą od tego uszy malca nazywane są: Kłótnią. Najczęściej pojawiają się przez brak metalu, papieru. Wszystko zaczyna się toczyć o ten właśnie metal i papier.

Metal i papier będą z dnia na dzień coraz bardziej odgrywać rolę w życiu malca.

 

Umiejętności

Wspominałem na początku, że cała akcja dzieje się na planecie w której czas mierzy się w jednostkach: sekunda, minuta, godzina, dzień, miesiąc. Dla maleństwa przyszła jednostka rok, w której mierzy się jego pojawienie się na tej strasznej planecie.

Mija rok, metal i papier coraz bardziej potrzebny. Patrząc na to maleństwo, jego zadowolenie metal i papier jednak na coś się przydaje. W dużych istotach pojawiają się słowa pełne dumy: umie już…

 

Wychowanie konsumenta czas zacząć

Od początku o nowym obywatelu nie zapomina Konsumpcjonizm. Jego głównym zamierzeniem jest właściwe wychowanie małej istoty, dla własnych potrzeb. Chodzi oczywiście o takie wychowanie, które pozwoli zdobywać dzięki małej istocie teraz lub w przyszłości metal i pieniądze. Sposobów na to jest wiele, są np. takie specjalne szkła w których są poruszają się zabawnie ludziki. Te szkła pokazują zarówno istotą małym jak i dorosłym co jest dla nich najlepsze, dzięki czemu będę szczęśliwsi. Dla maleństwa jest zdecydowanie mniej takich rzeczy, ale tylko dlatego, że istota mała nie ma ani metalu ani papieru.

 

 

Ciąg dalszy nastąpi….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2011-2017 SercemPisane.pl All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.