Paragraf 22

Posted by admin on Kwiecień 7, 2014 in Książki |

W kategorii Książka chciałbym przedstawiać książki, które według mnie warto przeczytać. Znajdą się tutaj te tytule, które czytając czułem satysfakcję ze słowa pisanego.

Książkę jako chciałem polecić w tym wpisie jest Paragraf 22 autorem jest Heller Joseph. Książka, która jest często określana jako jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku.  Po przeczytaniu tej książki, trudno z tym się nie zgodzić.

Umiejscowiona ona jest w realiach drugiej wojny światowej, gdzie ukazuje wojnę jako bezsens, ośmieszając armię, reguły jakie się narzuca człowiekowi.

Paragraf 22 stał się synonimem sytuacji bez wyjścia. Głównym bohaterem jest Yossarian, który pokazuje nam absurdalność  przepisów, Wszystko napisane w stylu czarnego humoru.

Można się zastanawiać czy w dzisiejszym czasie takiego tytułowego „Paragrafu 22”, w końcu powstają tysiące różnych przepisów, często absurdalnych.

 

 

 

 

 

 

Poniżej cytaty, które sobie wynotowałem podczas czytania książki „Paragraf 22”

Paragraf 22 wymagał, aby każdy ocenzurowany list był podpisany przez oficera, który go czytał. Yossarian większości listów nie czytał w ogóle i na tych podpisywał się imieniem i nazwiskiem. Te, które czytał, podpisywał jako Washington Irving.

 

Ludzie wpadali w szał i dostawali medale. Na całym świecie chłopcy po obu stronach linii frontu ginęli za coś, co, jak im powiedziano, jest ich ojczyzną, i nikt jakoś nie miał nic przeciwko temu, nawet oni sami. „

 

-Chcesz powiedzieć, że jest jakiś kruczek?

-Jasne, że jest kruczek- odpowiedział doktor Daneeka. – Paragraf dwudziesty drugi

„Człowiek, który chce się zwolnić z działań bojowych, nie jest prawdziwym wariatem”.

Był więc tylko jeden kruczek- paragraf 22 – który stwierdzał, że troska o własne życie w obliczu realnego i bezpośredniego zagrożenia jest dowodem zdrowia psychicznego. Orr był wariatem i mógł być zwolniony z lotów. Wystarczyło, że o to poprosił, ale gdyby to zrobił, nie byłby wariatem i musiałby latać nadal. Orr byłby wariatem, gdyby chciał dalej latać i byłby normalny, gdyby nie chciał latać, ale będąc normalny musiałby latać. Skoro latał, był wariatem i mógł nie latać; ale gdyby nie chciał latać, byłby normalny i musiałby latać. Yossarian był wstrząśnięty absolutną prostotą działania paragrafu 22, czemu dał wyraz pełnym podziwu gwizdnięciem.

 

 

Ojciec majora Majora był trzeźwo myślącym, bogobojnym człowiekiem, a jego ulubionym dowcipem było ujmowanie sobie lat. Był długonogim i długorękim farmerem, pobożnym, miłującym wolność, niezłomnym, przestrzegającym prawa indywidualistą i święcie wierzył, że pomoc federalna dla kogokolwiek poza farmerami to krecia robota socjalistów. Głosił potrzebę oszczędności i pracy i występował przeciwko rozwiązłym kobietom, które mu odmówiły. Jego specjalnością była lucerna i żył z tego, że jej nie uprawiał. Rząd płacił mu dobrze za każdy korzec lucerny, którego nie zebrał. Im więcej lucerny nie uprawiał, tym więcej pieniędzy dostawał od rządu i za każdy nie zarobiony grosz kupował ziemię, aby zwiększyć ilość nie uprawianej lucerny. Ojciec majora Majora pracował bez wytchnienia nad nieuprawnianiem lucerny. Długie zimowe wieczory spędzał w domu nie naprawiając uprzęży i codziennie skoro południe zrywał się z łóżka, aby dopilnować, czy nic nie zostało zrobione.”

Copyright © 2011-2019 SercemPisane.pl All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.